1 Kõrge vererõhk pärast ärkamist

Teema: Kõrge vererõhk pärast ärkamist

Mittesuitsetav naine (56)

Tere. Minu emal (56a.) pärast ärkamist vererõhk on 180-200/95-100 (vahel on madalam, 140-160/80-90). Päeva jooksul langeb iseenesest. Vahel enne magama minemist on liiga madal, 100/68. Kui ema magab päeval/õhtul mõni tunnike, siis jälle, pärast ärkamist on vererõhk väga kõrge, aga hiljem langeb. Veel pärast ärkamist emal on südame piirkonnas kõrvetav tunne, nagu süda põleks ja see põlev tunne kiirgub vasakusse kätte. Samuti on raskuse tunne, nagu keegi istuks südame peal.
Ema elab välismaal ja seal sellega tegeleb üldarst. Uuringutest on tehtud ainult EKG, ja kuna see arsti sõnul oni "normaalne", arst keeldub andmast emale saatekirja kardioloogi vastuvõtule ja määrab ise erinevaid ravimeid, mis eriti ei aita. Ema on kasutanud amlodipiin, bisoprolool ... Praegu määrati nifedipiin. Öelge palun, mis võib olla põhjuseks, et just pärast ärkamist vererõhk on kõrge? Ja milliseid uuringuid oleks vaja teha?

Ette tänades, murelik tütar

2 Kõrge vererõhk pärast ärkamist

Vastus: Kõrge vererõhk pärast ärkamist

Tere,
vererõhu pärast võiks proovida vererõhutablette võtta õhtul, siis võiks maksimaalne toime olla hommikuks.
Rindkerevalu kirjeldus on stenokardiale pigem tüüpiline, kindlasti soovitaks kardioloogi vastuvõttu. Võib proovida ka nitroglütseeriini manustamist (Eestis käsimüügis), aga madala vererõhu tõttu ettevaatusega. Kui valu/rõhumine nitroglütseriiniga möödub, siis on suure tõenäosusega tegemist koronaarhaigusega.
Igal juhul soovitaksin järgmiseks uuringuks EKG- koormustesti, võibolla saab sinna saata ka perearst (Eestis on see võimalik). Järgmine valik oleks Ehho-kg.


Kas arsti vastus oli kasulik?