1 Tugevad vahelöögid koormusel

Teema: Tugevad vahelöögid koormusel

Mittesuitsetav naine (35)

Olen juba üle 5 aasta olnud hädas ärevushäire- ja pannikahoogudega. Lisaks mitmetele psüühilistele sümptomitele oli kõige häirivamaks füüsiliseks sümptomiks vahelöögid ehk ekstratsüstolid. Esialgu esines neid vaid rahulolekus ning antidepressantide (estsitalopraam) kasutamisel kadusid täiesti. Kuna antud ravim mulle aga ei sobinud, peale mõnekuulist kasutust tekkis iiveldus, peavalud, kõhuvaevused, siis tuli ravimi võtmisest loobuda. Üsna varsti olid ka vahelöögid taas platsis, mis väga hirmutasid ja omakorda käivitasid ärevuse ja paanika ning nende tõttu suurenesid vahelöögid ja südame pekslemine veelgi.

Aegade jooksul tehtud mitmeid EKG-sid, erinevad analüüse, vererõhk normis 120/65, kolesterool korras, kilpnääre korras, käisin ka koormustestil ja südame ultraheli tegemas mõned aastad tagasi, kõik oli korras. Ühesõnaga näitude järgi täiesti terve inimene.

Kuna estsitalopraam mulle ei sobinud, aga ärevus mõne aja möödudes jälle enam elada ei lasknud, siis kirjutas perearst fluoksetiini. Muidu täitsa sobis ja enestunne läks paremaks, aga mis ära enam ei kadunud oli vahelöögid. Hetkel ei söö ka seda rohtu enam, sest tahtsin proovida ilma hakkama saada. Nüüdseks on südame vahelöökide sagedus ja tekkimine ajaga aina tõusnud. Mõningane ärevus on endiselt alles, aga see on talutav. Küll aga esinevad vahelöögid nüüd füüsilisel koormusel - rattaga sõites, kiiret kõndi tehes, midagi rasket tassides või tõstes, muru niites, saunalaval, lund rookides ... ühesõnaga alati on nad platsis kui tahan või teen midagi, mis nõuab füüsilist pingutust. Alkoholi tarbin minimaalselt, ei suitseta juba 10 aastat, toitun tervislikult ja mitmeksesiselt, ainus mis on vähene, on füüsiline liikuvus ja seda just tänu südamele. Ei julgegi õieti liigutada ennast enam. Vahel tunnen rinnus (vasakul pool) ka torkeid ja kiskuvat tunnet, nagu midagi rõhuks. Väga tugevate vahelöökide korral, tekib ka hingeldus ja pitsitus kõris, kumin peas. Seega minu mure (lausa hirm), et kas tõesti on mul põhjust kahtlustada endal südamehaigust või on asi ikkagi rohkem närvisüsteemi tundlikkuses?

Ette tänades murelik kahe lapse ema.

2 Tugevad vahelöögid koormusel

Vastus: Tugevad vahelöögid koormusel

Tere,
südame vahelöögid selles vanuses ja kirjeldatud korras uuringute korral on suure tõenäosusega  seotud ärevushäirega. Võib proovida K/Mg (olulised elemendid südamelihase  tööks, preparaat nt Panangin)  tarvitamist, kui mõne nädalaga rütmihäired ei möödu ja segavad oluliselt igapäevatoiminguid võib teha EKG- monitooringu (väike salvestav EKG karp 24 tunniks), siis on näha, mis tüüpi ja kui sagedaste rütmihäiretega tegu. Kui tegemist olulise rümihäirega, siis tuleks pöörduda rütmoloogile. Kui seal kinnitub, et ei ole tegemist ohtlike rütmihäiretega, siis võib ( ja peaks) julgemini teha füüsilist koormust, mis mõjub hästi nii südamele kui ka ärevushäire kontrolli all hoidmisele.

Kas arsti vastus oli kasulik?